Socialinio ir emocinio intelekto ugdymo programa „Kimochi“

Kartais jausmai būna tokie painūs. Vaikai vieną minutę gali juoktis ir krykštauti, o kitą – pykti ir rėkti ant viso pasaulio. Tėvai dažnai nesupranta, kodėl jų vaikas staiga supyko, o ir patys mažieji nemoka įvardinti nuotaikos pokyčio priežasties ar emocijos, kurią jie dabar jaučia. Jiems padeda Kimočis.

Kas yra Kimočis

Japonų kalba „kimochi“ reiškia jausmą. Taip pavadinta ugdymo programa – tai smagios, įtraukiančios, inovatyvios pamokėlės ir veiklos, kurios vaikams padeda įgyti pasitikėjimo savimi ir išmoko orientuotis sudėtingose socialinėse bei emocinėse situacijose.
Kimoči žaislai yra tarsi tiltas tarp suaugusiųjų, vaikų ir net mokytojų. Kimočis yra tarpininkas, kuris padeda vaikams išreikšti save, užbėgant už akių nemaloniai emocinei situacijai.

Kimočiai – nuotaikingi personažai su minkštomis jausmų pagalvėlėmis, kurie išmokys vaikus suprasti bei valdyti savo emocijas.

Kiekvienam yra svarbu suprasti ir apibūdinti ką jaučia – tokiu būdu bus išvengta nesusikalbėjimo. Kuo vyresni esame, tuo rečiau reiškiame emocijas, daugelį jų esame linkę laikyti savyje.
Šie žaislai ne tik vaikus moko atpažinti emocijas, bet ir suaugusiesiems primena kaip svarbu išreikšti arba įvardyti patiriamas emocijas.
Kadangi jausmai ant pliušinių pagalvėlių yra užrašyti anglų kalba, vaikai tuo pačiu mokysis ir užsienio kalbos.

Kam skirtas Kimočis

Idealu pradėti jį naudoti nuo trejų metų ir tęsti atsižvelgiant į vaiką. Žaislai skirti vaikams iki 11 metų ar ilgiau. Kimočis tinka visai šeimai. Jie yra skirti supažindinti vaikus su jausmais, būsenomis: „Laimingas“, „Piktas“, „Liūdnas“, „Drąsus“, „Atstumtas“ ir daugeliu kitų.
Darželyje užsiėmimai organizuojami tris kartus per savaitę po 10-15 minučių.
Kimočių rato metu pedagogų tikslas yra išmokyti vaikus tinkamai pasirinkti ir kontroliuoti savo balsą, kūno kalbą, žodžius ir veiksmus, kurie emocinėse situacijose padėtų ieškoti sprendimo, o ne atsitraukti.

Kaip Kimočį naudoti namuose

Tarkime, situacija tokia: namuose trys maži vaikai. Vaikai žaidžia žaidimą, kuriam reikia tik dviejų žaidėjų, vadinasi, vienas jų į žaidimą nepateks. Vaikas jaučiasi vienišas ir atskirtas. Būtent čia į pagalbą atskuba Kimočiai!
Nepatekęs į žaidimą vaikas į savo Kimočio pilvuką įdėjo pagalvėlę su emocija „Vienišas“. Tiek tėveliai, tiek kiti vaikai, patikrinę Kimočį, iškart supras, kas nutiko ir jau kitą kartą vaikai žais trise arba kitam vaikui teks palaukti žaidimo eilės...
Taip Kimočis tampa savotiškas tarpininkas tarp vaikų ir tėvų. Šis metodas, kai dėmesys nukreipiamas nuo vaiko ir kalbama tarsi žvelgiant iš šalies, bendraujama pasitelkiant tarpininką, yra sėkmingai naudojamas vaikų psichoterapeutų.
Tiesa, žaisti reikia pradėti mokytis vos tik Kimočiams atkeliavus į namus. Knygelėje, kuri yra kartu su didžiuoju Kimočiu, aprašyti visi Kimočiai, kiekvienam jų būdingas charakteris ir emocijos, pateikti žaidimų bei bendravimo būdų ir principų pavyzdžiai.
Mokant reikia nepamiršti akių kontakto su vaikais, gestų, mimikos, judesių, kūno kalbos. Jeigu jūsų šeimoje yra keli vaikai, po Kimočio personažą reikėtų turėti kiekvienam vaikui